page loader

اخبار آستان مقدس حضرت سلطان علی بن امام محمد باقر علیه السلام

کنگره ملا محمد آخوند کاشی در مشهد اردهال برگزار شد.

...

نخستین کنگره علامه آخوند ملامحمد کاشانی با حضور آیت الله امامی کاشانی امام جمعه موقت تهران، آیت الله نمازی نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان و جمعی از شخصیت های برجسته علمی با همکاری دانشگاه کاشان در حرم مطهر برگزار شد.
 
حضرت آیت الله نمازی نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان، در سخنرانی خود در همایش بزرگداشت علامه حکیم آخوند کاشی ضمن تقدیر از برگزار کنندگان هدف از برپایی چنین جلساتی را اسوه سازی و الگو سازی برای نسل جوان به ویژه طلاب حوزه های علمیه و دانشجویان عنوان نمود.
 
نماینده ولی فقیه در کاشان، با اشاره به آیات و روایات به اهمیت علم و عالمان پرداخت و افزود : خداوند در قرآن عالمان را بر دیگر مردمان رجحان و برتری داده است.

آیت الله نمازی با اشاره به هجمه های شدید فرهنگی بر لزوم برنامه ریزی جهت شناساندن هرچه بیشتر علما و اندیشمندان تاریخ پرشکوه تشیع تاکید کرد.

همچنین حضرت آیت الله امامی کاشانی در این کنگره اظهار داشتند: علما و دانشگاهیان زندگی آخوند کاشی را به دقت مطالعه کنند، برگزاری بزرگداشت آخوند کاشی به این دلیل است تا طلاب، علما و دانشگاهیان با دقت بیشتری زندگی وی را مطالعه کنند.وی با اشاره به اینکه انسان های بزرگ همیشه به دنبال ارتباط با ائمه اطهار بوده اند، اظهار کرد تبیین و بررسی زندگی بزرگانی چون آخوند کاشی باعث می شود اهل علم توحید و اخلاص بیشتری پیدا کنند.

 معاون استاندار و فرماندار ویژه کاشان در این همایش گفت: شهرستان کاشان از دیر زمان مهد تربیت عالمان، فقیهان، عارفان، زاهدان، ادیبان، شاعران، هنرمندان و نام آوران بلند آوازه بوده و چهره ها و شخصیت های برجسته ای را به جهان و میهن اسلامی عرضه داشته است.
 
علیرضا جوادی، علامه آخوند ملا محمد کاشانی را از جمله این شخصیت های برجسته برشمرد و اظهار کرد: علامه محمد آخوند کاشانی حکیم، عارف فقیه و استاد جامع علوم معقول العقول بوده است.
 
وی خاطر نشان کرد: این عالم روحانی اسوه و الگویی تمام عیار برای نسل های جوان است .
 
وی افزود: علامه آخوند ملا محمد کاشانی شاگردانی تربیت کرد که هرکدام بزرگ مردانی هستند که در شکل گیری انقلاب اسلامی و حاکمیت فقاهت و ولایت عالمان و عارفان در عصر حاضر حق بزرگی بر گردن ما دارند.
 
فرماندار کاشان اظهار داشت:برگزاری بزرگداشت این مردان حق و نشر آثار و خاطرات آنها در حقیقت حفظ میراث معنوی و فرهنگی اسلام و نظام اسلامی است که در این راستا باید تلاش مضاعفی داشت.
 
 قرائت آیاتی از کلام الله مجید و زیارتنامه حضرت ابالحسن علی بن محمدالباقر(ع) و همچنین اجرای سرود ملی و  پخش کلیپ سخنان مقام معظم رهبری درخصوص علما و مفاخر شهرستان کاشان از برنامه های آغازین این کنگره در مشهد اردهال بود.

همچنین با حضور حضرات آیات امامی کاشانی و نمازی از دو کتاب همایش آخوند کاشی با عنوان طائر قدسی به نویسندگی حجت الاسلام جمشیدی و کتاب هنوا با قدوسیان به اهتمام افشین عاطفی رونمایی گردید.شایان ذکر است به هر یک از شرکت کنندگان در همایش یک جلد از هر عنوان کتاب به رسم یادبود اهدا گردید.

کنگره علامه ملامحمد آخوند کاشی در روز پنجشنبه 9 آبانماه در حرم مطهر حضرت علی بن امام محمدباقر(ع) برگزار گردید. این کنگره در شب جمعه در روستای جوشقان استرک زادگاهش ادامه داشت.همچنین اختتامیه این کنگره جمعه دهم آبانماه در مصلای بزرگ کاشان برگزار گردید.
 
علامه ملا محمد کاشانی معروف به آخوند کاشی در سال 1249 هجری قمری در روستای جوشقان استرک از توابع کاشان متولد در بیستم شعبان سال 1333 وفات یافت و بنا به وصیتش در قبرستان تخت فولاد اصفهان به خاک سپرده شد .
 

نظر بدهید :
ارسال

مراسم عزاداری 28 صفر در حرم حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر(ع) برگزار شد

مراسم عزاداری 28 صفر در حرم حضرت سلطانعلی بن امام محمد باقر(ع) برگزار شد

مراسم 28 صفر سالروز رحلت نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) و شهادت دومین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت امام حسن مجتبی(ع)، روز چهارشنبه با حضور زائران و مجاوران حرم مطهر حضرت اباالحسن علی بن امام محمد باقر(علیه السلام )برگزار شد

مطالعه کامل

ویژه برنامه های حرم مطهر در روزهای پایانی ماه صفر اعلام شد

ویژه برنامه های حرم مطهر در روزهای پایانی ماه صفر اعلام شد

همزمان با روزهای پایانی ماه صفر وسالروز رحلت رسول اکرم(ص) و شهادت سبط اکبرش امام حسن مجتبی(ع) و در آستانه شهادت امام رضا(ع)، منطقه اردهال و آستان مقدس حضرت سلطانعلی (علیه السلام )غرق در عزا و ماتم است وبه همین مناسبت مراسم عزاداری و سوگواری در حرم مطهر حضرت اباالحسن علی بن امام محمد باقر (علیه السلام )برگزار خواهد شد

مطالعه کامل

برپایی مراسم تعزیه حضرت رقیه (س) در کربلای ایران

برپایی مراسم تعزیه حضرت رقیه (س) در کربلای ایران

درآستان مقدس حضرت ابا الحسن علی ابن امام محمد باقر (ع) مراسم تعزیه شهادت دردانه امام حسین (ع) برگزار گردید.

مطالعه کامل